[ad_1]

مرثیه معنوی

خدمات سیاسی Yektapress ؛ حسن روحانی در ادامه پیش بینی های اخیر خود ادعاهای بی اساس خود درباره برجام و موانع داخلی را تکرار کرد. امروز صبح ، در شصت و یکمین جلسه مجمع عمومی عادی سالانه بانک مرکزی ، وی گفت: “اگر دو کار در پایان سال 1999 انجام می شد ، وضعیت ما بهتر بود. ما توافق کردیم. سند موجود است و توافق کوتاه بین ما و 1 + 5 روشن است. “به هر حال ، وی یک قطعنامه پارلمانی را تصویب کرد و این قطعنامه دست و پای ما را بست.”

وی افزود: یکی در FATF ؛ من قبلاً اعلام کردم که دولت کار خود را در FATF انجام داده است و ما از لیست سیاه خارج شده ایم. “مجلس و هیئت امنا به ما کمک کردند و او به جای دیگری آمد و آن را نگه داشت.”

روحانی تاکید کرد: برخی از مسائل هیچ ارتباطی با دولت ندارد و توسط دولت نوشته شده است. اگر ما اختیارات لازم را که قانون اساسی به ما داده بود ، از 1400 تحریم نمی کردیم. FATF در دست دولت نیست و در جای دیگری گیر کرده است. جنگ اقتصادی مربوط به دولت نیست. یک مرد در مورد جنگ اقتصادی در کاخ سفید تصمیم گرفته است. برخی موارد وجود دارد که دولت به تنهایی توانایی انجام آنها را ندارد. برخی از مطالبی که دولت نوشته است مربوط به دولت نیست ».

با توجه به این ادعاهای معنوی بی اساس ، ذکر چند نکته ضروری است:

1- اول ، همانطور که بارها بیان شد ، چنین اظهاراتی فقط برای جلوگیری از واکنش در برابر مشکلاتی است که در نتیجه سیاست های مضر و بی تدبیری معنوی در کشور بوجود آمده است. همانطور که در گزارش های قبلی ذکر شد ( اینجا بخوانید) آقای رئیس جمهور و روند اصلاحات ، یک بار دولت احمدی نژاد و اصولگرایان را به پرهیز از پاسخگویی به مشکلات کشور متهم کردند ، یک روز همه مشکلات به گردن تاج و ترامپ می افتد و روز دیگر “جنگ اقتصادی” نام رمز است برای نیست – پاسخ دهید. و امروز نوبت مجلس و نهادهای دولتی است! استکبار نجومی این گروه وجود دارد. آنها برای چندین روز تحت فشار منتقدان به تاکتیک دویدن رو به جلو متوسل شدند و با کلمه کلیدی “اگر نبودیم” وضعیت بدتر بود ، دلار گرانتر بود و … آنها به منتقدان پاسخ دادند .

2-روحانی در اظهارات خود بار دیگر بازگشت مجلس شورای اسلامی را عامل عدم بازسازی برجام دانست. این اظهارات در حالی است که در وهله اول در کشور هیچ مقام رسمی برای مخالفت با توافق خوب و لغو تحریم ها و حل مشکلات افراد معیشتی یافت نمی شود و برخی ادعا می کنند که برخی از آنها علاقه ای به عدم احیای برجام ندارند. فقط برای پوشش دادن نقاط ضعف و ناکارآمدی دولت و تیم مذاکره کننده. ثانیاً ، برنامه پارلمانی در واقع ابزاری در دست دستگاه دیپلماسی برای رفع تحریم ها است. قانون استراتژیک برای حذف تحریم ها پشتیبانی قوی ، قوی فنی ، حقوقی و سیاسی از تیم مذاکره کننده ایرانی را فراهم می کند و فرصت های زیادی را برای تحقق حقوق ایران فراهم می کند. به گفته کارشناسان ، هدف این قانون چیزی بیش از قرار دادن ایران در موقعیت عالی برای تأمین منافع ملی ، همراه با ایجاد اثر بازدارندگی در برابر تهدیدهای امنیتی و از همه مهمتر مزایای اقتصادی ایران نبود. بنابراین روحانی نمی تواند مجلس و این برنامه استراتژیک را برای عدم احیای برجام سرزنش کند. اما چرا برجام احیا نشد؟!

3- آنچه در مذاکرات وین در هفته های اخیر پدید آمد ، تله ای بود که ایالات متحده برای تیم مذاکره کننده ترغیب کرد تا ایران را برای احیای برجامی بدون هیچ گونه تضمین سود اقتصادی ، لغو کامل تحریم ها و تأیید ، ترغیب کند. در واقع ، به گفته همه کارشناسان ، ولخرجی های دولت های ایالات متحده و غربی مانع اصلی احیای برجام بوده است. وزیر امور خارجه روسیه اخیراً گفت: “موضع ایران در مورد پرونده هسته ای منصفانه است ، اما غرب در تلاش است تعهدات جدیدی را به تهران تحمیل كند.” “ایرانی ها می خواهند همه تحریم هایی را كه ترامپ از سال 2018 اعمال كرده یا دوباره اعمال كرده است ، برداریم و این یك درخواست بزرگ است.” اعمال شده توسط دولت ترامپ. “روحانی همه موضوعات را به مذاکرات و توافق نامه هشت ساله با ایالات متحده پیوند داده است ، در این مدت تمام تلاش خود را کرده است تا تفکر منفی جامعه را تغییر دهد. او از نسبت ایالات متحده استفاده می کند ، اما غرب و ایالات متحده هیچ تعهدی نسبت به این توافق نامه نانوشته و البته روحانی باید در مورد لغو تحریم ها به جامعه آدرس غلط بدهد.

4- اما با توجه به FATF ، به طور خلاصه ، دسترسی سریع و سریع به معاملات مالی و نظارت فوری بر حوادث بانکی پولی یکی از خطرات این سیستم برای کشور یا شناسایی افراد و روشهایی است که ایران توانسته است در در میان تحریم های غربی. ، تأمین عناصر لازم در آن ممکن است یکی دیگر از دستاوردهای این توافق نامه برای طرف خارجی باشد. اما علی رغم آگاهی از این موضوع ، روحانی همچنان اصرار دارد که با سیاه نمایی به FATF بپیوندد.

و آخرین سوال این است که روحانی مانند گذشته در مورد قدرت کم ، جنگ اقتصادی ، ترامپ و … برای جلوگیری از پاسخگویی صحبت می کند و مشکلات موجود را به گردن آنها می اندازد. این در حالی است که بسیاری از مشکلات کشور در داخل و با حمایت مقامات محلی قابل حل است. بدون شک بسیاری از گرانی های امروز ، از غذا گرفته تا مسکن یا بحران آب در خوزستان و سیستان و صدها مشکل دیگر ، صرفاً به دلیل ضعف حاکمیت و ناکارآمدی روحانی و وزرای وی است. وی کشور را به مدت هشت سال در ایستگاه مذاکرات متوقف کرد و همه توصیه های دلسوزانه مقامات ارشد و کارشناسان در مورد عدم اعتماد به ایالات متحده و لزوم نگاه به قدرت داخلی را نادیده گرفت. اکنون ، هشت سال بعد ، او بدون اقدام دولت را تحویل می دهد. در تجربه 8 ساله وی نمی توان مثبت دانست و در واقع باید گفت که دولت روحانی بی اثرترین دولت از زمان انقلاب اسلامی است.

[ad_2]