[ad_1]

“البته ، رقم 50 میلیارد خسارت به آذربایجان کم نیست. اما اگر در نظر بگیریم که زیرساخت های حدود 15000 کیلومتر در متر مربع. وابستگی به آذربایجان تقریباً 80-90٪ به طور کامل از بین رفته است ، سهام مسکن از دست می رود.” منابع آب ، منابع طبیعی ، معادن ، ذخایر طلا ، جنگل های ارزشمند و منابع طبیعی آذربایجان مدتها توسط ارامنه غارت شده است. ”

این کارشناس نظامی به Milli.Az گفت. قاضی وردیف او گفت.

این کارشناس گفت که خسارت ارمنستان به ما چند برابر بیش از 50 میلیارد رسیده است:

“بازگرداندن این سرزمین ها برای بازگرداندن آنها مهم بود. آذربایجان مجبور بود بیش از حد لازم نیروهای خود را برای بازگرداندن این سرزمین ها نگه دارد. برای بازگرداندن این مناطق ، ارتش ما مجبور بود تعداد زیادی سلاح مدرن داشته باشد. ما این سیستم های گران قیمت را برای پرسنلی که از این سلاح ها استفاده خواهند کرد. ” مجبور شدیم از آن استفاده کنیم. همه چیز هزینه زیادی داشت.

منابع ارمنی خود اعتراف می کنند که ارزش طلای استخراج شده توسط آنها در دو سال گذشته حدود 7-8 میلیارد دلار است. از آنجا که من در این زمینه متخصص نیستم ، به ارقام بیان شده توسط مقامات ارمنستان یا مخالفان اعتماد می کنم. اگر ارمنستان در این مدت کوتاه 7-8 میلیارد سود از یک سپرده طلا کسب کند و تعداد چنین سپرده هایی بیش از 10 باشد ، در این صورت خسارتی که ارمنستان به ما وارد کرده ، در ترکیب با موارد فوق ، چندین برابر بیش از 50 میلیارد است. این شامل سالهای گذشته ، آنچه از دیگر ذخایر طلا از دست داده ایم ، خسارت به سرزمین ، طبیعت و زیرساخت ها ، هزینه های اضافی نظامی ، میزان بیمه پرداختی به شهدا و جانبازان ، حقوق بازنشستگی آنها ، وجوه پرداختی به پناهندگان و آوارگان ما 30 سال ، و غیره اگر اضافه کنیم ، این رقم حداقل 5-6 برابر بیشتر خواهد بود.

البته این فقط رشته من نیست ، بلکه این نگرانی من است. فکر می کنم کارشناسان رقم دقیق تری را ارائه دهند. وکلای ما برای برنده شدن در دادخواست پرداخت این رقم به آذربایجان تمام تلاش خود را انجام خواهند داد. درباره اون هیچ شکی نیست.

احتمالاً ارمنستان قادر به پرداخت 50 میلیارد و چند برابر دلار نخواهد بود و حتی 1/1 از این ارقام نیز قادر به پرداخت نیست. با این حال ، ما مدل فرانسه را برای نتایج جنگ جهانی دوم داریم. به محض پایان جنگ ، فرانسوی ها آلزاس و لورین را از آلمان که سرزمین های تاریخی ما بودند ، تصرف کردند. آلمان باید خسارت وارده به فرانسه را جبران کند. با این وجود ، از آنجا که آلمان پس از جنگ قادر به پرداخت پول به فرانسه نبود ، فرانسه آلزاس و لورین را که هنوز بخشی از فرانسه هستند ، ضمیمه کرد. قبلاً این موضوع سابقه داشته است. من فکر می کنم ارمنستان می تواند با این موضوع موافقت کند ، به طوری که بدهی ها برای مدت طولانی باقی نمانند. باز هم ، این یک سوال از آینده است. باید مدتی صبر کنیم. “

تهماز اسدوف
Milli.Az[ad_2]