[ad_1]

آسپرین یکی از محبوب ترین داروها در درمان ویروس کرونا است. بسیاری از افراد همچنین از آسپرین به عنوان محافظت در برابر ویروس کرونا استفاده می کنند. کارشناسان می گویند این توانایی محافظت در برابر ویروس را ندارد.

به گفته آیهان لونت ، استادیار طب داخلی در ترکیه ، استفاده بی رویه از آسپرین می تواند عوارض زیادی از جمله خونریزی معده و روده را به همراه داشته باشد. به گفته وی ، این دارو فقط باید با نسخه تجویز شود.

این متخصص با اشاره به اینکه آسپرین تأثیر مثبتی در درمان عفونت های Covid-19 دارد ، گفت: این دارو هیچ اثر محافظتی در برابر Covid-19 ندارد:

“آسپرین خطر انعقاد در بیماران مبتلا به Covid-19 را کاهش می دهد. این یکی از پرکاربردترین داروهای ضد انعقاد در جهان است. یک مطالعه نشان داد که آسپرین باعث کاهش احیا و تنفس مصنوعی در بیماران پر خطر Covid می شود. مرگ و میر ناشی از بیماری را تا 15 سال کاهش می دهد آسپرین مهمترین دارو در درمان ضد ترومبوتیک به دلیل این اثر شناخته شده است.

لونت با اشاره به اینکه انعقاد یکی از اصلی ترین مشکلات در درمان بیماری Covid-19 است ، گفت: انعقاد می تواند در هر جای عروق خونی بدن ایجاد شود. به طور خاص ، بسیاری از انعقاد در ریه ها و قلب می ترسند. آمبولی ریوی بیماری به نام آمبولی ریوی است که باعث دشواری تنفس می شود و اگر لخته خون به قلب پرتاب شود می تواند باعث حمله قلبی شود. علاوه بر این ، لخته شدن می تواند باعث انسداد عروق در پاها ، لخته شدن خون در رگ های مغز و فلج شود.

وی بر لزوم شروع درمان با Covid-19 در دوزهای کم مانند 100 میلی گرم به ویژه در بیماران بالای 50 سال با سابقه دیابت ، بیماری قلبی ، فشار خون و سکته مغزی تأکید کرد. با این حال ، هیچ اثر محافظتی در برابر ویروس ندارد. بنابراین ، نباید از آسپرین برای جلوگیری از عفونت Covid-19 استفاده کرد.

به گفته وی ، آسپرین فقط باید در نسخه تجویز شود. مصرف بی رویه آسپرین می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارش در بزرگسالان و سندرم راین ، یک بیماری کشنده در کودکان شود.

Milli.Az[ad_2]